Környezetvédelem a teljes értékláncban
A klímavédelem érdekében a víztakarékosság és egy megbízható körforgásos gazdaság felállításának stratégiáját követjük.
A Bosch úttörő a klímavédelemben
A klímaváltozás megállítása az egész társadalom feladata.
2020 óta a Bosch csoport világszerte több mint 400 telephelye klímasemleges (közvetlen (Scope 1) és közvetett kibocsátás (Scope 2)). Jelenleg optimalizáljuk intézkedéseinket, és egyúttal arra törekszünk, hogy az éghajlatra gyakorolt hatást még tovább csökkentsük. Emellett klímavédelmi tevékenységeink körét is szélesítjük, hogy a Bosch a közvetlen hatáskörébe tartozó területeken túl is csökkenteni tudja a károsanyag-kibocsátást – például a beszállítóknál, a logisztikában vagy amikor termékeinket használják, vagyis egyéb közvetett kibocsátás (Scope 3) esetén. Célunk, hogy 2030-ra a beszállító oldali és az értékesítés oldali kibocsátásokat abszolút értékben 15 százalékkal csökkentsük. 2021-ben különböző részlegeinkkel a termék használati fázisainak megfelelő, specifikus szén-dioxid-csökkentési célkitűzésekben állapodtunk meg. Amikor a beszállítóinkkal való szerződéskötésről döntünk, minden esetben figyelembe vesszük klímavédelmi törekvéseinket is.
Gyakran ismételt kérdések és válaszok a Bosch klímavédelmi törekvéseivel kapcsolatban
A Bosch az első világszinten működő vállalat, amelyik 2020-ban elérte a klímasemlegességet. Ezt egy független könyvvizsgáló cég hivatalosan is megerősítette. A karbonsemlegesség érdekében kidolgozott programunk mind természetében, mind hatáskörében példátlan. Azokat a törekvéseket helyezzük előtérbe, amelyek javítják üzemeink és épületeink energiahatékonyságát, ez pedig lehetővé teszi számunkra, hogy csökkentsük az energiafelhasználást és az erőforrásokat hosszútávon is megőrizhessük. A Bosch az új tiszta energia terén is növeli a beruházásokat. A házon belüli megújuló-energiatermelés mellett azzal, hogy az l új, megújuló energiaforrásokra épülő erőművek építését tervező befektetőkkel hosszú távú beszerzési megállapodásokat ír alá. Mi ezzel igyekszünk hozzájárulni a fenntartható energiaátmenethez. 2030-ra jelentősen növeljük a megújuló energiaforrásokra építő erőművekből nyert energia arányát.
A karbonsemlegesség a gyártási, az adminisztratív és a kutatási létesítményeinket fedi le. Minden olyan szén-dioxid-kibocsátást figyelembe veszünk, amely fosszilis tüzelőanyagok, például benzin, gázolaj, fűtőolaj, földgáz és szén égetésekor keletkezik, valamint minden olyan ipari gázt, amelyet a vállalat a folyamataihoz, például a hegesztéshez használ (közvetlen kibocsátás – Scope 1). Ezentúl beleveszi az elektromos áram, a távfűtés és a gőz formájában fogyasztott energiának betudható, közvetett szén-dioxid-kibocsátást is (közvetett kibocsátás – Scope 2).
Három tevékenységet azonosítottunk, amelyek messze a legtöbb Scope 3 kibocsátást eredményezik: ezek az áruk és a szolgáltatások vásárlása, a logisztika, valamint az eladott termékek használata. Az egyes részlegek már kidolgozták saját menetrendjüket arra vonatkozóan, hogyan segíthetnek ezekben a kategóriákban a célkitűzéseket elérni. A termékhasználat során, amely az egyéb közvetett kibocsátások mintegy 90 százalékáért felel, a mobilitási megoldásokra, a termotechnikára, a hajtás- és vezérléstechnikára, valamint a BSH Hausgeräte GmbH üzletágakra koncentrálunk, ezek szinte mindent lefednek. Megközelítésünk itt is azt jelenti, hogy ott avatkozzunk be, ahol a leginkább hozzá tudunk járulni az emberek és a környezet védelméhez.
Lelkiismeretes vízhasználat
A lelkiismeretes vízhasználat világszerte a Bosch egyik fő prioritása. Évek óta ebben is világos stratégiát követünk, hogy ellensúlyozzuk a vízkészletek szűkösségét.
2018-ban vállalatunk telephelyeit a WWF vízkockázat kalkulátorának segítségével elemeztük. Az eredmények alapján tisztában vagyunk azzal, hogy telephelyeink közül 56 olyan területen fekszik, ahol a legsúlyosabb vagy súlyos a vízhiány. Ezeken a telephelyeken arra összpontosítunk, hogy abszolút vízkinyerésünket 2025-re 25 százalékkal csökkentsük. Így gyorsan jelentős javulást érhetünk el azokban a térségekben, ahol a víz különösen értékes erőforrás. Ezeknek az intézkedéseknek a támogatására éves költségvetésünkben 2025-ig 10 millió eurót különítettünk el.
A Bosch a vízkészlet-hiányos térségekben 2017 óta 21,5 százalékkal csökkentette a vízkinyerést. A 2019-ben indított, több mint 200 projekt évente akár 500 000 köbméter vizet is megtakaríthat.